Preventivno zalivanje fisur
Ko zob izraste v ustno votlino, ima zelo razbrazdano zobno krono, ki je polna ozkih in globokih žlebičev – fisur. Dna fisur z zobno ščetko ne moremo dobro očistiti, zato tam zastaja hrana.
Opis posega
Hrana, ki se razkraja v neočiščenih fisurah je hrana za bakterije, ki povzročajo karies. Da bi ga preprečili, se odločimo za zalivanje ozkih žlebičev. S tem dosežemo, da hrana ne more več zastajati v ozkih špranjah, ki jih z zobno ščetko ne moremo očistiti.
Zob, ki je določen za zalivanje, najprej dobro očistimo. V fisuro nanesemo kislino, da površino razmastimo in pojedkamo. Kislino speremo z zoba. Poskrbimo za osušitev. Na jedkan del v tankem sloju nanesemo heliosil in ga presvetlimo s polimerizacijsko lučko. Nazadnje preverimo artikulacijo – višino zalitja.
Preventivno zalivanje fisur je ena od možnih preventiv pred kariesom pri otrocih. Z zalivanjem dobimo površino zoba, na kateri hrana ne zastaja in jo lažje čistimo.
Pogosta vprašanja
Ali so možni zapleti?
Pri preventivnem zalivanju fisur ni pričakovati zapletov. Če je zalitje previsoko, ga je treba odbrusiti. Ker je narejeno iz zelo tankega sloja materiala je možno, da čez leta popoka in izpade.
KONTAKTIRAJTE NAS
Prek spodnjega obrazca smo vam z veseljem na voljo za vsa vprašanja ali naročilo na posvet.