1. KIRURŠKO POMLAJEVANJE OBRAZA (FACELIFT)

Izraz facelift zajema celo vrsto različnih posegov, ki imajo skupen cilj: izboljšati videz obraza, dvigniti in prerazporediti povešena mehka tkiva, odstraniti presežek raztegnjene kože, izravnati gube in brazde ter znova poudariti mladostne linije obraza in vratu.
Opis posega
Da bi zmanjšali krvavitev in oteklino, v obraz injiciramo raztopino z anestetikom in adrenalinom, ki skrči žile in tako deloma prepreči otekline ter zmanjša nevarnost krvavitve. Nato dvignemo kožne režnje ter prerazporedimo in ojačamo spodaj ležeča mehka tkiva. Nazadnje kožo na novo ukrojimo (izrežemo in prerazporedimo). Cilj operacije je mladosten in naraven videz obraza brez vidnih brazgotin in napetostnih črt. Če oseba ne želi nekajurnega kompleksnega posega v splošni anesteziji, ki daje najboljše, trajne rezultate, lahko predlagamo in izvedemo tudi druge, manj agresivne postopke v lokalni anesteziji ter jih kombiniramo z neinvazivnimi tehnikami.
Mladosten videz pa lahko dosežemo le, če obravnavamo vse estetske enote obraza in vratu, zato facelift pogosto kombiniramo z estetsko korekcijo vek in dvigom obrvnih lokov ter laserskim pomlajevanjem.
Manj kompleksna operacija lahko poteka v lokalni anesteziji, kompleksnejša pa navadno v splošni anesteziji.
Nega po posegu
Celjenje ran je kompleksen proces na katerega vplivajo dobra kirurška tehnika, genetske lastnosti posameznika in njegovo splošno stanje. Da bi bile brazgotine čim lepše, uporabljamo napredno kirurško tehniko, reze skrijemo v kožne gube ali postavimo na mejo med dve estetski enoti, tkivo zašijemo v več plasteh, da razbremenimo tenzijo, tako da je vlek okolnega tkiva na rano čim manjši, pri šivanju kože pa uporabimo intradermalni šiv, ki na površini kože ne pušča sledi šivanja. V veliki meri je dobro celjenje ran odvisno tudi od vas samih. Nanj lahko pozitivno vplivate s počitkom in prilagojeno dejavnostjo, primerno nego, primerno prehrano in abstinenco od kajenja vsaj 4 tedne pred posegom in vsaj 2 tedna po posegu.
2. KOREKCIJA VEK (BLEFAROPLASTIKA)

S staranjem postane koža obraza ohlapna in pojavijo se gube. Te spremembe zakrivajo oko in zaradi njih delujejo oči manjše.
Opis posega
Korekcija zgornje veke
Do nedavnega je estetska operacija vek vključevala izrez kože, maščobe in mišice. Danes vemo, da odstranjevanje tkiv ni primerno za vse bolnike. Podrobnejše poznavanje anatomije vek je privedlo do nastanka novih tehnik, ki imajo za cilj prerazporejanje in podporo mehkih tkiv, ohranjanje maščobe in natančen izrez kože.
Operacija je ambulantna in običajno poteka v lokalni, redko splošni anesteziji. Po izrezu kože sledi izrez orbikularne mišice, pod katero je vezivni septum. Z majhnimi rezi pristopimo v dva predelka, v katerih je maščevje. Sledita natančen izrez in prerazporeditev maščobe. Zatem natančno ustavimo krvavitev in zašijemo kožo. Če povešena solzna žleza povzroči oteklino na zunanjem delu zgornje veke, lahko napravimo dvig žleze. Po operaciji sta prehodno vidni oteklina in podplutba. Oteklina se v prvih dneh po operaciji ob ustreznem hlajenju hitro zmanjša, podplutba pa lahko traja do štirinajst dni. Šive običajno odstranimo po tednu dni. Brazgotine v obliki tanke črte so malo opazne.
Korekcija spodnje veke
Spodnja blefaroplastika je zahtevnejša od posega na zgornji veki, tudi okrevanje je daljše. Obstajajo različne tehnike.
Operacija je ambulantna in navadno poteka v lokalni, redko splošni anesteziji. Napravimo rez pod trepalnicami, razmaknemo kožo in spodaj ležečo mišico ter pristopimo do treh maščobnih predelkov spodnje veke. Sprostimo maščevje ter ga pazljivo prerazporedimo in preoblikujemo, da ohranimo mladosten videz. Nato mišico, če je ohlapna, na zunanji strani s posebnim šivom fiksiramo v položaju, ki je nekoliko višji od notranjega očesnega kota. Zatem nadvse pazljivo izrežemo odvečno kožo. Po operaciji sta prehodno vidni oteklina in podplutba. Oteklina se v prvih dneh po operaciji ob ustreznem hlajenju hitro zmanjša, podplutba pa izgine v štirinajstih dneh. Šive navadno odstranimo po tednu dni.
Nega po posegu
Dokler imate šive: dokler so na rani šivi (5–7 dni po operaciji), jih ne smete neposredno močiti.
Dokler rane niso zaceljene: 2–3 tedne po operaciji se izogibajte nošenju kontaktnih leč in uporabi kakršnihkoli ličil na operiranem predelu.
Da zakrijete posledice operativnega posega in se zaščitite pred neprijetnim občutkom na svetlobi, lahko po operaciji uporabljate sončna očala. Ne pozabite jih prinesti s seboj na sprejem v medicinski center. V veliki meri je dobro celjenje ran odvisno tudi od vas samih. Nanj lahko pozitivno vplivate s počitkom in prilagojeno dejavnostjo, primerno nego, primerno prehrano in abstinenco od kajenja vsaj 4 tedne pred posegom in vsaj 2 tedna po posegu
3. DVIG OBRVNIH LOKOV (BROWLIFT)

Lepa oblika obrvi ima pri obrazu zelo pomembno vlogo, idealen položaj obrvi pa je določen z več parametri. Ptoza (spust, povešenje) obrvi je posledica biološkega procesa staranja.
Opis posega
Operacija je ambulantna in navadno poteka v lokalni, redko splošni anesteziji. Kirurške tehnike dviga obrvnih lokov so v zadnjih desetih letih doživele številne spremembe. Pred tem obdobjem se je edina poznana tehnika dviga obrvnih lokov izvedla skozi t. i odprt pristop, to je skozi rez v lasišču, ki je potekal čez celotno lasišče od enega do drugega uhlja. V zadnjem desetletju je prišlo do bliskovitega razvoja tehnik, te so postajale manj invazivne še zlasti ob uvedbi endoskopa. Vsem sta skupna izrez kože in fiksacija obrvnih lokov v boljšem položaju. To lahko do neke mere dosežemo tudi s posebno oblikovanimi suspenzijskimi nitmi, ki jih uporabljamo za dvig mehkih tkiv.
Začasen dvig obrvnih lokov lahko napravimo tudi z natančnim injiciranjem toksina botulina (kemični browlift). Po operaciji sta prehodno vidni oteklina in podplutba. Oteklina se v prvih dneh po operaciji ob hlajenju hitro zmanjša, podplutba pa izgine v štirinajstih dneh. Šive navadno odstranimo po tednu dni.
Nega po posegu
Dokler rane niso zaceljene: 3 dni po operaciji si lahko lase nežno umijete z blagim šamponom brez parfumskih dodatkov (npr. šampon za dojenčke). Uporabo blagega šampona priporočamo, dokler rane niso zaceljene, kar je navadno 2–3 tedne po operaciji. V tem času se tudi izogibajte uporabi kakršnihkoli ličil na operiranem predelu. 4 tedne po posegu si ne barvajte las, se ne fenajte, trajno kodrajte las in ne uporabljajte nobenih izdelkov, ki ostanejo na laseh (lak, pena, gel ipd.). Da prekrijete posledice operativnega posega in se zaščitite pred neprijetnim občutkom zaradi svetlobe, lahko po operaciji nosite sončna očala. Ne pozabite jih prinesti s seboj na sprejem v medicinski center. V veliki meri je dobro celjenje ran odvisno tudi od vas samih. Nanj lahko pozitivno vplivate s počitkom in prilagojeno dejavnostjo, primerno nego, primerno prehrano in abstinenco od kajenja vsaj 4 tedne pred posegom in vsaj 2 tedna po posegu.
Pogosta vprašanja
Zapleti so lahko oteklina, podplutba, krvavitev, redko vnetje in pri slabo načrtovanem posegu funkcionalne motnje.
4. KOREKCIJA NOSU (RINOPLASTIKA)

Nos ima na obrazu osrednji položaj in pomembno vpliva na njegovo privlačnost. Za »idealen« ženski nos je značilen raven hrbet, ki prehaja v nekoliko privzdignjen vršek. »Idealen« moški nos pa je v celoti raven.
Opis posega
Različne prirojene ali pridobljene nepravilnosti nosu so lahko vzrok za slabšo samopodobo človeka, motnje samozavesti in težave pri vzpostavljanju socialnih stikov. Včasih je problematično samo eno področje nosu, na primer nosni vršek ali poudarjena grba. Pogosteje pa je nepravilnosti več. Večje nepravilne oblike nosu, kot sta zvita ali prelomljena os nosu in nepravilna oblika nosnega pretina, so pogosto posledica predhodne poškodbe. S tem je lahko povezana tudi vrsta funkcionalnih težav, kot so težave pri dihanju, smrčanje in simptomi, podobni alergiji. V takšnih primerih je poleg izboljšanja videza treba natančno analizirati tudi funkcionalno motnjo.
Rinoplastiko po pristopu v grobem delimo na dva tipa: odprto in zaprto. Zaprti pristop izvedemo skozi rez na notranji strani nosu. Pri odprtem pristopu je rez na bazi nosu. Takšen pristop omogoča kirurgu dvig kože od nosnega ogrodja ter zelo dobro preglednost nad spodaj ležečim hrustancem in drugimi nosnimi strukturami, ki jih popravi pod kontrolo očesa. Pri obeh tehnikah je cilj preoblikovati hrustančni in kostni del nosu. Izkušeni kirurgi so pogosto izurjeni v obeh, o njuni uporabi pa se odločijo skupaj z bolnikom glede na kompleksnost posega.
Operacija navadno poteka v splošni anesteziji in traja od ene do treh ur. Nosna opornica se odstrani sedmi do deseti dan po operaciji. Po operaciji sta vidni prehodna oteklina in podplutba, ki sta odvisni od kompleksnosti posega. Končni rezultat operacije pa lahko ocenimo šest mesecev po njej.
Cilj večine sodobnih tehnik rinoplastike je preoblikovanje hrustančnega in kostnega dela nosu ter dodajanje hrustančnih presadkov.
Nega po posegu
Po posegu bodo operativne rane zašite, čeznje bodo nameščeni adhezivni trakovi, čez to pa nosna opornica in obliži. V nosnicah bodo nameščeni tamponi.
Po posegu se začne obdobje okrevanja, ki je glede na vrsto operativnega zdravljenja psihofizično različno naporno. Ko se vrnete v domače okolje, si zagotovite mir za počitek. Še 6 ur po posegu se izogibajte ležanju na ravni podlagi (podložite si vzglavje), dvigovanju težjih bremen in težjim telesnim dejavnostim. Pripravljeni bodite na to, da boste potrebovali nekaj pomoči pri osnovnih potrebah. Pričakovano je, da vas bo po operaciji bolelo, intenziteta in trajanje bolečin pa se razlikujeta od posameznika do posameznika in sta odvisna od kirurškega posega, anatomije in osebnosti bolnika; dojemanje bolečine je subjektivno in ga med pacienti ni moč primerjati. Po tem posegu ni pričakovati hujših bolečin; te navadno izzvenijo v nekaj dneh po operaciji. Po operaciji sta prehodno vidni oteklina in podplutba. Oteklina se v prvih dneh po operaciji ob hlajenju zmanjša, podplutba pa izgine v treh tednih. Šive navadno odstranimo po tednu dni.
Po odstranitvi tamponov iz nosnic: do odstranitve šivov notranjost nosnic dvakrat dnevno očistite s fiziološko raztopino in nato namažite z antibiotičnim mazilom.
Dokler imate šive: dokler so na rani šivi (7–10 dni po operaciji), ran ne smete neposredno močiti. Nosne opornice in adhezivnih trakov na ranah ne odstranjujte. S tem rani zagotovite optimalno okolje za celjenje in preprečujete možnost okužbe.
Dokler rane niso zaceljene: 2–3 tedne po operaciji se izogibajte uporabi kakršnihkoli ličil na operiranem področju. Če nosite očala, se jim izogibajte, dokler rane niso zaceljene, oziroma jih ustrezno podložite, da ne bodo pritiskala neposredno na operirano področje.
Pogosta vprašanja
Povezani so s slabim celjenjem, brazgotinjenjem, premajhno ali čezmerno korekcijo, premiki hrustančno-kostnih struktur in posledično spremenjeno obliko. Če je koža debela, je lahko sprememba oblike hrustančnega dela manj opazna, pri tanki koži pa so lahko vidne manjše izbokline hrustanca in neravnine.
5. KOREKCIJA UHLJEV (otoplastika)

Za kirurški poseg otoplastiko se odločimo pri različnih prirojenih nepravilnostih hrustančnega dela uhlja (razširjene ušesne školjke, povečan kot med školjko in lobanjskimi kostmi, povečane ali razširjene ušesne mečice ali kombinacije vseh naštetih nepravilnosti).
Opis posega
Ker so zaradi prirojene nepravilnosti – štrlečih uhljev – zlasti otroci pogosto deležni posmehovanja vrstnikov, kar ima lahko zanje psihosocialne posledice, je operativni posegnajbolj smiseln pred vstopom otroka v šolo. V tej starosti so strukture uhlja že popolnoma razvite, zato s posegom nikakor ne vplivamo na njegov razvoj. Korekcijo štrlečih uhljev lahko opravimo tudi pri starejših ljudeh.
Obstaja vrsta tehnik, katerih skupni cilj sta simetrična in pravilno oblikovana uhlja. To dosežemo s preoblikovanjem hrustančnega dela uhlja in kože za uhljem v lokalni anesteziji (pri starejših otrocih in odraslih) ali splošni anesteziji pri majhnih otrocih. Najprej vretenasto izrežemo kožo na zadnji strani uhlja in tako omogočimo dostop do hrustančnega dela uhlja. Kirurg nato s posebnim instrumentom preoblikuje hrustanec. Da hrustanec zadržimo v novi obliki in položaju, navadno uporabimo posamezne šive, ki so skriti pod kožo. Operacijo zaključimo še s šivanjem kože in občasno posebnimi tamponskimi šivi, ki služijo kot zunanja opornica. Po posegu so prisotne manjše bolečine, ki jih prve dni lajšamo z blagimi protibolečinskimi zdravili. Do dokončne zacelitve vseh struktur uhlja je treba nositi kompresijski trak.
Nega po posegu
Po posegu bodo rane zašite, lahko boste imeli nameščene tamponske šive, čez to pa bosta nameščena obvezni material in povoj.
Po posegu se začne obdobje okrevanja, ki je glede na vrsto operativnega zdravljenja psihofizično različno naporno. Ko se vrnete v domače okolje, si zagotovite mir za počitek. Še 6 ur po posegu se izogibajte ležanju na ravni podlagi (podložite si vzglavje), dvigovanju težjih bremen in težjim telesnim dejavnostim. Pripravljeni bodite na to, da boste potrebovali nekaj pomoči pri osnovnih potrebah. Pričakovano je, da vas bo po operaciji bolelo, intenziteta in trajanje bolečin pa se razlikujeta od posameznika do posameznika in sta odvisna od kirurškega posega, anatomije in osebnosti bolnika; dojemanje bolečine je subjektivno in ga med pacienti ni moč primerjati. Po tem posegu ni pričakovati hujših bolečin; te navadno izzvenijo v nekaj dneh po operaciji.
Po odstranitvi obveznega materiala: ko se odstrani večji del obveznega materiala (navadno na prvi kontroli po posegu), začnite nositi kompresijski trak za ušesa. Prva 2 tedna po posegu ga nosite ves čas, potem pa še 4 tedne samo ponoči in med dejavnostmi, kjer bi si lahko poškodovali uhlje (npr. šport).
Dokler rane niso zaceljene: če nosite očala, se jim 2–3 tedne po operaciji, dokler rane niso zaceljene, izogibajte oziroma jih ustrezno podložite, da ne bodo pritiskala neposredno na operirano področje. V tem času ran tudi ne smete močiti; priporočamo, da vam nekdo pomaga pri umivanju las, da se pri tem operirano področje ne zmoči. S tem ranam zagotovite optimalno okolje za celjenje in preprečujete nevarnost okužbe.
Pogosta vprašanja
Povezani so s slabim celjenjem, brazgotinjenjem, premajhno ali čezmerno korekcijo, premiki hrustančno-kostnih struktur in posledično spremenjeno obliko. Če je koža debela, je lahko sprememba oblike hrustančnega dela manj opazna, pri tanki koži pa so lahko vidne manjše izbokline hrustanca in neravnine.
6. KOREKCIJA BRADE (MENTOPLASTIKA)
Oblika brade pomembno vpliva na videz obraza. Osebe pogosto obiščejo strokovnjaka zaradi hipoplazije, prirojene motnje, slabše razvite brade. Želijo si skladnosti obraza, zlasti pri pogledu s strani.
Opis posega
Pri vseh osebah je potreben natančen klinični pregled, v določenih primerih dodatna slikovna diagnostična obdelava in pregled pri maksilofacialnem kirurgu in zobozdravniku. Nato se natančno pogovorimo o prednostih in slabostih posega, vseh zapletih, rehabilitaciji in pričakovanem rezultatu.
Pogovorimo se tudi o možnosti sočasne korekcije brade in nosu, s katero lahko dosežemo še boljšo skladnost in lepši videz obraza.
Brado lahko korirgiramo z različnimi kirurškimi tehnikami, ki so lahko bolj ali manj invazivne.
Najpreprostejše so korekcije s tkivnimi polnili. Najpogosteje uporabljamo polnilo hialuronske kisline določene viskoznosti, ki zagotavlja zelo dober rezultat, ki pa ni trajen.
Druga možnost je uporaba silikonskega vsadka, ki ga preko skritega, kratkega reza v kožni gubi pod brado položimo na spodnjo čeljust.
Nega po posegu
Po posegu, odvisno od uporabljene tehnike, lahko pričakujemo, da so na področju kirurških rezov prisotni blaga bolečina, oteklina, podplutba, občutek vleka, spremenjena občutljivost kože. Ti pojavi so na vseh operiranih delih in postopoma izvenijo v naslednjih tednih po operaciji. Po odstranitvi šivov svetujemo pravilno nego brazgotin ter kontrolne preglede skladno z navodili kirurga.
Pogosta vprašanja
Zapleti so: krvitev in tekočinska kolekcija, vnetje in razprtje rane, slabša občutljivost, brazgotine. Redko so možne tkivne reakcije na silikonski vsadek, ki imajo lahko za posledico premik vsadka ali spremembo videza. Rezultat ni odvisen zgolj od kirurške tehnike in šivalnega materiala, pač pa tudi od lastnosti tkiva in sposobnosti celjenja.
7. POŠKODBE IN REKONSTRUKCIJA OBRAZA
Kompleksne poškodbe obraza osebo zaznamujejo za celo življenje, zato sta pravočasna in pravilna oskrba ključni. Le s poznavanjem vseh kirurških tehnik in laserske tehnologije lahko povrnemo lep estetski videz in nasmeh.
Poškodbe obraza so pogoste in lahko prizadanejo zgolj kožo in mehka tkiva ali pa so poškodovani tudi skelet (obrazne kosti) in hrustanec nosu in uhljev. Kompleksne poškodbe osebo zaznamujejo za celo življenje, zato sta pravočasna in pravilna oskrba ključni.
Zaradi izpostavljenosti obraza solarno-klimatskim učinkom, pa so na obrazu tudi invazivno rastoči maligni kožni tumorji, ki pogosto zahtevajo radikalni izrez in rekonstrukcijo. Znanje anatomije, različnih kirurških tehnik in laserske tehnologije so ključni pri celostni obravnavi in optimalnem rezultatu zdravljenja. Pri poškodbah obraza in predhodnih operacijah vedno ostanejo brazgotine in različne nepravilnosti, ki jih lahko popravljamo tudi kadarkoli pozneje.
Opis posega
Pri vseh poškodovancih je potreben natančen klinični pregled, v določenih primerih dodatna slikovna diagnostična obdelava (RTG, CT) in hitra, natančna obravnava, v lokalni ali splošni anesteziji. S kliničnim pregledom lahko ocenimo poškodbo kože in sluznic, vej obraznega živca in obraznih kosti. Ker je obraz odlično prekrvljen, iz ran na obrazu obilno krvavi, zato je potrebna hitra kirurška eksploraciji, pri kateri natančno ocenimo katera tkiva so poškodovana in v kakšnem obsegu. S pomočjo dobre kirurške tehnike in nežnega ravnanja s tkivi in s pomočjo kirurških lup nato odstranimo mrtvo tkivo, osvežimo robove kože in poškodovanih struktur in jih čim bolj natančno zašijemo. Ob tem pogosto uporabljamo tudi tehnike mikrokirurgije in prostega prenosa tkiv.
Nega po posegu
Po posegu, odvisno od kompleksnosti poškodbe, lahko pričakujemo, da so na področju kirurškega reza prisotni bolečina, oteklina, podplutba, občutek vleka, spremenjena občutljivost kože in nepravilna oblika poškodovanega dela. Ti pojavi navadno postopoma izvenijo v naslednjih tednih po poškodbi. Po posegu svetujemo počitek in hlajenje. Odstranitev šivov svetujemo po 7-10 dneh. Po odstranitvi šivov svetujemo pravilno nego brazgotin ter kontrolne preglede skladno z navodili kirurga.
Pogosta vprašanja
Med zaplete sodijo krvitev in tekočinska kolekcija, vnetje in razprtje rane, , slabša občutljivost, brazgotine in spremenjena oblika. Vsaka poškodba je unikatna in končnega rezulatata ni mogoče zanesljivo napovedati. Rezultat ni odvisen zgolj od kirurške tehnike in šivalnega materiala, pač pa tudi od lastnosti tkiva in sposobnosti celjenja.